РІШЕННЯ
Щорічних зборів священнослужителів Української Православної Церкви, які несуть послух організації та координації духовно-пастирської та волонтерської підтримки вірян у лавах Сил Оборони України
(Городоцький Свято-Миколаївський жіночий монастир
Рівненської єпархії, 01-03 жовтня 2024 року)
За благословенням Блаженнішого Митрополита Київського і всієї України Онуфрія, Предстоятеля Української Православної Церкви, на запрошення Високопреосвященнішого архієпископа Рівненського і Дубенського Пимена, в Городоцькому Свято-Миколаївському жіночому монастирі відбувся черговий щорічний з’їзд духовенства, яке звершує духовно-пастирську опіку православних військовослужбовців.
В часі засідань було заслухано звітні доповіді про волонтерську діяльність єпархіальних відділів Української Православної Церкви щодо підтримки Сил Оборони України, були проведені лекційно-практичні заняття, присвячені темам духовно-психологічної підтримки та реабілітації членів сімей загиблих і ветеранів війни, питанням соціалізації людей, які постраждали від військових дій, вимушеного переселення, а також проблемам виховання культури діалогу воєнного та поствоєнного суспільства.
Окрему увагу було приділено обговоренню практичного застосування Закону України “Про військовий обов’язок і військову службу” в контексті мобілізації духовенства УПЦ. На даний момент у лавах Сил Оборони України проходять військову службу за призовом і мобілізацією 25 священнослужителів УПЦ у пресвітерському та дияконському сані. На превеликий жаль, є також загиблі військовослужбовці з числа кліриків УПЦ.
Розглянувши висновки Богословсько-канонічної комісії при Священному Синоді Української Православної Церкви від 19 червня 2024 року “Богословсько-канонічні норми, які стосуються військової мобілізації осіб православного віросповідання у священному сані в умовах дії Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу», вважаємо за необхідне закцентувати увагу, що священнослужитель, визначивши свою міру участі у сприянні та допомозі Силам Оборони України “у жодному разі не може брати участь у бойових діях, застосовувати зброю і проливати кров, адже він поставлений Церквою на те, аби до кінця свого життя здіймати перед Престолом Божим «чисті руки, без гніву і сумніву» (1 Тим. 2, 8)”. Особливо наголошуємо на тому, “що неухильне дотримання всіх визначених церковно-канонічних вимог щодо перебування в священному сані є базовою передумовою збереження православного священства не лише для пастирського опікування тими воїнами, які зараз перебувають у зоні активних бойових дій або ж перебувають у відпустці після поранення, але й тими, які після перемоги Збройних Сил України остаточно повернуться до мирного цивільного життя і потребуватимуть реабілітації та належної духовної підтримки”.
Ми засвідчуємо про постійну та неухильну волонтерську допомогу з боку духовенства і вірян УПЦ захисникам України та цивільному населенню, яке проживає в зоні бойових дій. За звітний період було зорганізовано і доправлено оборонцям України таке: медичні евакуаційні автомобілі, логістичний транспорт, спеціалізований транспорт, засоби радіо-електронної боротьби, системи БПЛА (для ведення спостереження), тепловізори, медикаменти та медичні засоби – індивідуальні і для прифронтових медичних закладів, елементи індивідуального захисту (бронежилети, шоломи, РПС, окуляри тощо), маскувальні та захисні сітки, господарський інвентар (генератори, акумулятори, бензопили, опалювальні печі, скоби для будівництва, будматеріали різного типу тощо), продукти харчування, пральні машини, засоби індивідуальної гігієни. Схвально оцінюємо досвід роботи Благодійних фондів та Громадських організацій, силами яких здійснюється допомога у військовій медичній та цивільній евакуації, організовуються навчальні курси з базових знань у сфері надання первинної допомоги постраждалим від мінно-вибухових травм. Силами медінструкторів із числа священиків та вірян УПЦ такі лекційно-практичні заняття проводились для студентів Київських духовних шкіл, військових підрозділів ЗСУ, православної молоді в різних єпархіях УПЦ.
Розпочато реалізацію ініціатив та проводяться будівельно-ремонтні роботи приміщень майбутніх реабілітаційних центрів на парафіяльному і єпархіальному рівнях. У зв’язку з цим, вважаємо за необхідне максимально сприяти реалізації цих проектів, що покликані сприяти поверненню до повноцінного мирного життя постраждалим від війни.
Із вдячністю низько вклоняємось духовенству УПЦ за згуртованість, відповідальність і шанобливість, з якими звершуються чини поховання полеглих воїнів України, а також за неухильне молитовне пошанування місць їх поховань та днів їх пам’яті. Звертаємо увагу на актуальну потребу в україномовних богослужбових текстах.
Висловлюємо стурбованість із приводу діяльності інформаційних ресурсів, що позиціонують себе як церковні ЗМІ, хоча редакторська форма викладу їх інформації є політично-заангажована.
У Зверненні Священного Синоду Української Православної Церкви від 28 лютого 2022 року стверджувалось, що “жахлива війна” породжує “прірву між нашими народами”, яка “може залишитися навічно”. Ми, несучи свій послух в безпосередньому спілкуванні з воїнами, ветеранами та їх родинами, з огляду на жахи третього року війни, з болем у серці констатуємо, що ця “прірва” ще більше поглиблюється позицією духовенства РПЦ, яке в своїх проповідях, закликах, “капеланських служіннях” заохочує військовослужбовців РФ до війни проти нашого народу. Тому ми висловлюємо свою цілковиту підтримку рішенням та ухвалам Собору УПЦ від 27 травня 2022 про “відповідні доповнення і зміни до Статуту про управління Української Православної Церкви, що свідчать про повну самостійність і незалежність Української Православної Церкви”. Пролита кров наших співвітчизників та вірян УПЦ під схвальні проповіді священнослужителів із табору супротивників не залишає місця маніпулятивним та двозначним тлумаченням незворотного вибору “самостійності та незалежності” Української Православної Церкви, який був проголошений на цьому Соборі.
Від імені учасників зборів священнослужителів Української Православної Церкви, які несуть послух в організації та координації волонтерської підтримки вірян в лавах Сил Оборони України,
03 жовтня 2024 року
+Августин,
митрополит Білоцерківський і Богуславський, голова Синодального відділу Української Православної Церкви із взаємодії зі Збройними Силами та іншими військовими формуваннями України