РЕЗОЛЮЦІЯ

щорічних зборів священнослужителів Української Православної Церкви, які відповідають за духовно-пастирську опіку вірних УПЦ військовослужбовців, правоохоронців та особового складу інших силових структур України

(Свято-Успенська Києво-Печерська Лавра, 8-9 лютого 2023 року)

Ми, учасники щорічних зборів священнослужителів Української Православної Церкви, які відповідають за духовно-пастирську опіку вірних УПЦ військовослужбовців, правоохоронців, особового складу інших силових структур України,  а також в лікарнях і шпиталях, підносимо подячні молитви Милосердному Богу за те, що Він зміцнив у мужності і єдності наших співвітчизників, коли 24 лютого 2022 року всі ми так чи інакше стали на захист своєї Батьківщини. Протест проти “каїнового гріха” об’єднав наше суспільство в прагненні захиститися від збройної агресії, завдяки чому Збройні Сили та інші військові формування України не лише зупинили, а й прогнали війська Російської Федерації з частини окупованих територій.

Напередодні річниці від початку війни ми також висловлюємо вдячність Верховному Головнокомандувачу, командуванню та особовому складу Збройних Сил України, правоохоронцям, прикордонникам, рятівникам, медикам, волонтерам, усім захисникам і захисницям та всім співвітчизникам, які трудяться заради нашої спільної Перемоги.

Українська Православна Церква устами свого Предстоятеля, Священного Синоду і найвищого органу управління – Собору Української Православної Церкви однозначно засудила війну з самого її початку та виступила за збереження територіальної цілісності та незалежності нашої держави.

Ми свідчимо, що Українська Православна Церква завжди була і є Церквою народу України, Яка всіма необхідними і  можливими засобами підтримує наших захисників у боротьбі за звільнення рідної землі від окупанта. Як відомо, наші вірні у складі Збройних Сил та інших військових формувань України зі зброєю в руках теж захищають Батьківщину.

 Однозначно і беззаперечно засуджуючи війну, яку розв’язала Російська Федерація проти України, ми заявляємо, що будь-які намагання   сакралізації цієї ганебної  справи є гріховними і неприпустимими. Як православні священнослужителі, ми заперечуємо всілякі спроби виправдання загарбницької війни текстами Святого Письма і, взагалі, релігійним обґрунтуванням, називаючи її «священною». Адже священними для віруючої людини мають бути, зокрема, мир та життя людини, а не виправдання агресії проти незалежної країни і її народу. Ми категорично не сприймаємо мілітаристські проповіді релігійних діячів, насамперед, Патріарха Кирила та тих ієрархів і священнослужителів РПЦ, які виправдовують і підтримують військову агресію проти України.

Вважаємо неприпустимою із церковно-канонічної  та моральної точок зору присутність військових священників РПЦ на території духовної відповідальності Української Православної Церкви та їх участь у російській агресії, так само, як і участь у цьому беззаконні служителів інших релігійних організацій.

З власного досвіду парафіяльного служіння і духовно-пастирської опіки військовиків і членів їх родин, свідчимо, що прагнення здобути перемогу і досягти миру в Україні є спільним бажанням усього нашого народу. Тому вважаємо несправедливими і неприпустимими політичні спекуляції навколо Української Православної Церкви. Нас обурює те, що у Верховній Раді України зареєстрований вже 9-й законопроект, скерований на обмеження рівності громадян України у праві вибору своєї віри та конфесійної приналежності. Всі такі політичні ігрища, якими б гаслами вони не прикривалися, не лише розпалюють ворожнечу на релігійному ґрунті, а й вкрай негативно впливають на репутацію нашої Батьківщини за її межами. В той же час, ми засуджуємо конкретні, доведені відповідними органами, факти колабораціонізму з боку священнослужителів та вірян нашої Церкви, як і інших громадян України, незалежно від їх конфесійної належності чи віровизнання. Такі особи мають нести персональну відповідальність згідно із законами України.

Зважаючи на поточну ситуацію  в церковному і суспільному житті,  вважаємо за можливе і доцільне пропонувати Священноначаллю Української Православної Церкви:

– системно напрацьовувати власний та апробовувати міжнародний досвід підтримки воїнів та членів їх родин на парафіяльному, єпархіальному та загальноцерковному рівні;

– розробити системний план та методичні рекомендації щодо реабілітаційної роботи з військовиками, які повернулися із зони бойових дій, їх родинами та сім’ями полеглих;

– визначити на єпархіальному рівні опорні пункти роботи з особами, які мають посттравматичні стресові  розлади (ПТСР);

– активізувати видавництво богослужбової літератури для потреб військового духовенства, забезпечивши підготовку та видання текстів богослужінь та чинів українською мовою;

– розпочати підготовку на єпархіальному рівні кандидатів для капеланського служіння в ЗСУ та інших військових формуваннях, які відповідають критеріям нормативних і правових актів України.

Ми висловлюємо вдячність Блаженнішому Митрополиту Київському і всієї України і  Священному Синоду УПЦ за рішення про установлення окремого поминального дня напередодні Дня захисника і захисниць України -“Козацької поминальної суботи”.  Також підтримуємо практику звершення відспівувань полеглих захисників Батьківщини не одним священником, а соборно.  При цьому, категорично засуджуємо беззаконні й аморальні дії тих представників органів місцевого самоврядування, які через  власні переконання або під чиїмось тиском у різний спосіб перешкоджають членам родин загиблих воїнів звершувати відспівування в храмах Української Православної Церкви. Похорон героя – це не місце спекуляції чи політиканських ігрищ і змагань.

09 лютого 2023 р.                                    

  Від імені учасників зборів

+ Августин,

                               митрополит Білоцерківський і Богуславський,

                 голова Синодального відділу УПЦ із взаємодії зі Збройними

Силами та іншими військовими формуваннями України

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *